Kale Park Hastanesi

Yaz Sıcağında Kalbinizin Havası Bozulmasın


Yaz Sıcaklarında Kalbinizin Havası Bozulmasın

Geçmişten günümüze kalp ve damar hastalıkları insanoğlunun en çok yaşamını kaybettiği hastalıklar olmuştur. Dünyada yapılan araştırmalarda her 100 ölümün yaklaşık 43 tanesi kalp ve damar hastalıklarına bağlıdır. Ülkemizde yapılan bilimsel araştırmalarda da bu oranın % 46 oranında kaydedildiği görülmüştür.

Hayatımız açısından bu kadar önemli olan kalp ve damar sağlığımızı korumak bir yerde boynumuzun borcu olarak karşımıza çıkmakta olup, özellikle yaz mevsimi ve bunaltıcı sıcaklarla birlikte kalp ve damar hastalıklarına bağlı istenmeyen olayların arttığını görmekteyiz. Sıcak ve bunaltıcı havalar özellikle Nem oranının da yükselmesi ile birlikte, normal insanlara bile ciddi sorunlar yaratmakla birlikte bilinen kalp hastalığı olan veya Şekeri tansiyonu yüksek olup kalp hastalığı açısından yüksek riskli hasta grubunda istenmeyen kalp damar hastalıklarının ortaya çıkmasına sebep olabilmektedir. Daha önce kalp rahatsızlığı ortaya çıkmış olan hastalarda bu durum dikkate alınmalı, aksi halde tansiyon dengesizliği, kalp krizi, felç gibi istenmeyen kalp ve damar hadiselerinin artmasına sebep olabilmektedir.

Kalp krizi ve Felç durumlarının yaz mevsiminde artmış olması tesadüf değildir. Aşırı sıcak ve nemli havalarda vücudumuzun sıvı ve elektrolit kaybı artmakta bu durum vücudumuzdaki pıhtılaşma faktörlerini arttırmakta, bunun yanı sıra damarlarda kasılmayı sağlayan hormon ve moleküllerin artmasına yol açmaktadır. Dolayısıyla bilinen kalp hastalığı olan kişiler ve damar tıkanıklığı açısından yüksek riskli olan şeker ve tansiyon hastalarında kalp krizi riski artmaktadır. Bu riskli gruptaki hastaların güneşten ve nemli ortamdan uzak durması sıvı ve mineral kaybından kaçınması ve bol sıvı alması gerekmektedir.

Sıcak havalarda Kalp krizini tetikleyen mekanizmalardan birisi de derimizdeki ısı dengeleyici sistemden dolayı sıcaklarda özellikle derimizde damarların genişleyerek ısı dengesini sağlamaya çalışmasıdır. Bu durumda kalbimiz kanın büyük kısmını vücut ısısını dengelemek adına genişleyen damarlara yönlendirir, böylece hayati organlara kan daha az gider. Özellikle böbreğe az kan gitmesi böbrekten damar büzüşmesene sebep olan hormon ve maddelerin salınmasına sebep olur, bu durum tansiyonda ani yükselmeler kalp krizi ve felç riskini arttırır.

Özellikle bilinen kalp yetmezliği, damar sertliği, damar tıkanıklığı, şeker hastalığı, tansiyon hastalığı, böbrek hastalığı olan özellikle yaşlı gruptaki hastalarımız yüksek risk grubundadır. Yaz mevsimi İle birlikte Özellikle Güney illerimizde bu açıdan riskli olan hastalarımızın daha fazla dikkat etmesi gerekmektedir. Bu hasta grubunun nefes darlığı, göğüs ağrısı, çarpıntı gibi şikayetleri başladığı andan itibaren tercihan tam teşekküllü anjio merkezi olan bir hastaneye, eğer böyle bir merkezden uzaksa en yakın sağlık kuruluşuna başvurması gerekmektedir.

Nitekim kalp krizi esnasında dakikalar çok önemli olup geç kalınan her dakika kişinin ileride yaşayacağı günleri çalabilmektedir. Kalp ve damar hastalıkları açısından yüksek risk grubunda değerlendirdiğimiz yüksek tansiyon hastalarının tansiyon dengesizliği sıcak havalarda artabilir. Özellikle idrar söktürücü ilaç alan hastaların nem ve sıcaklarla birlikte sıvı elektrolit kaybını dikkate almaları gerekir. Takip eden doktoru gerekirse ilaçlarını değiştirmelidir. Kalp ve damar hastalığı açısından yüksek risklerin oluştuğu sıcak yaz aylarında. Bazı önlemler almamız bizi kötü sonuçlara karşı koruyabilir. Bu önlemleri şöyle sıralayabiliriz;

• Yaz aylarında açık renkli, rahat ve bol, terlemeyi artırmayan kumaştan yapılmış giysileri tercih edin.

• Ağır, yağlı yemeklerden kaçının, az ve sık aralıklarla, sebze ve meyveden zengin bir tarzda beslenmeye çalışın.

• Alkol alıyorsanız dikkatli olun. Özellikle güneş ışınlarının dik geldiği saatlerde açık havada güneş altında kesinlikle alkol almayın.

• Yaz aylarında günlük sıvı ihtiyacı 2-3 litreye çıkmaktadır. Yazın günde 2-2,5 litre su tüketmeye özen gösterin.

• Soda ve maden suyu tüketiminde dikkatli olmalıdır. Kontrolsüz maden suyu ve soda tansiyonu yükselteceği gibi, kalp yetmezliği bulgularının da ortaya çıkmasına ya da daha ağırlaşmasına neden olabilir.

• Özellikle güneşin dik olduğu saatlerde açık havada dolaşmayın.

• Terle birlikte vücudumuzda elektrolit, özellikle de sodyum kaybı fazla olacağından, doktorunuzun fikri doğrultusunda tuz kullanın.

• Doktorunuza danışarak hipertansiyon ilaçlarınızın yaza göre düzenlenmesini sağlayın.

• Uzun seyahate çıkmadan mutlaka kalbiniz ile ilgili kontrollerinizi yaptırmayı ihmal etmeyin.

10 Ağustos 2017