Kale Park Hastanesi

Hamilelikte D Vitamini Eksikliği

Gebelikte D Vitamini Eksikliği

HAMİLELİKTE D VİTAMİNİ EKİKLİĞİ VE KAYNAKLARI

Vücudunuzun kalsiyum ve fosfor seviyesini uygun düzeyde tutması için belli bir miktarda bu vitamine ihtiyacı vardır. Bu sayede bebeğinizin hem kemikleri, hem de dişleri gelişirken gebelikte D Vitamininin faydaları saymakla bitmez. Bu yazıda da hamilelikte D Vitamini kullanımı konusuna değineceğiz, faydalarını anlatıp bu vitaminin eksikliği durumunda karşınıza neler çıkacağını söyleyeceğiz.
• Yeteri Kadar D Vitamini Alınmazsa Ne Olur?
• D vitamini eksikliğinde sizi risk altına sokacak faktörler şu şekildedir;
• Ne Kadar D Vitaminine İhtiyacınız Var?
• D Vitamini İçeren Gıdalar
• D Vitamini Takviyesi Alınmalı mı?
• Kimlerde D Vitamini Eksikliği Görülür?
Yeteri Kadar D Vitamini Alınmazsa Ne Olur?
Şu anda genel dünya nüfusuna baktığımızda dahi insanların yüzde 40 ile yüzde 60’ının D vitamini eksikliği yaşadığını görüyoruz. Üstelik buna hamile kadınlar da dahil ve anne adaylarında bu durum sıklıkla görülüyor. Yetersiz şekilde D vitamini almanız hâlinde anormal bir kemik gelişimi meydana gelirken, yeni doğacak çocuğunuzda kırıklar ya da raşitizm de gözlemlenebilir. Yani hamilelikte D vitamini eksikliği hiç de kenara atılacak bir konu değil.

Bazı araştırmalarda ise D vitamini eksikliğinin hamilelikte yüksek riskli komplikasyonlara neden olduğunu söylenir. Bunların arasında gestasyonel diyabet, erken doğum, düşük doğum ağırlığı ve preeklampsi bulunmaktadır. Fakat açık konuşmak gerekirse tamamını doğrulamak ve aradaki bağlantıyı net şekilde saptamak için daha çok araştırma yapmak gereklidir. Mevcut çalışmalar bu durumu %100 kanıtlar nitelikte değildir.

D vitamini eksikliğinin belirtileri kendini farklı şekilde gösterebilir. Genellikle hamile kadınlarda kas ağrıları, zayıflık, kemik ağrıları ve zayıflamış kemikler görülürken, ortaya kırıklar veya çatlaklarda çıkabilmektedir. Hamilelikte D vitamini eksikliği kesinlikle tehlikeli bir durum ancak kimi zamanda hiçbir belirti görmeme şansınız da var. Üstelik bu belirti vermeme durumu gebeyken gerçekleştiğinde, farkında olmadan yaşadığınız vitamin eksikliği bebeğinizi de doğrudan etkileyebiliyor.

D vitamini eksikliğinde sizi risk altına sokacak faktörler şu şekildedir;
Obezite: Vücuttaki yağlar, cilt tarafından üretilen D vitaminini içinde tuttuğu için bunların vücut tarafından kullanımı da azalır. Yiyecek ve diğer takviyelerle alınan D vitamini ise vücut tarafından daha çok kullanılır. Yani bunlar daha güvenilir kaynaklardır.
Koyu ten rengi: Daha koyu bir ten rengine sahip olan insanlarda melanin pigmenti de fazla olurken, bu doğal bir güneş kremi görevi görür ve ciltteki D vitamini üretimini de azaltır.
Belli ilaçla:. Stereoidler, antiepileptik ilaçlar, kolesterol düşürücü ilaçlar ve kimi diüretik maddeler, bağırsaklardaki D vitamini emilimini azaltacaktır.
Yağ malabsorpsiyon durumları: Çölyak hastalığı veya Crohn hastalığı gibi durumlar D vitaminin vücuttaki emilimini azaltmaktadır.

Ne Kadar D Vitaminine İhtiyacınız Var?
Hamilelikte D vitamini kullanımı ve alınacak dozaj her zaman için tartışmalı bir konu oldu. Şu anda İlaç Enstitüsü hamile olup olması fark etmeksizin bütün kadınlara günlük 600 IU ya da 15 mcg oranında D vitamini tüketimi öneriyor.

Fakat diğer yandan pek çok uzman da 600 IU oranında bir D vitamini kullanımının yeterli olmadığını düşünüyor. Linus Pauling Enstitüsü örneğin bütün yetişkin insanların günlük 2000 IU D vitamini kullanmasını öneriyor. Endokrin Topluluğu ise 600 IU’nun yeterli olacağını söylüyor fakat bazı insanlar için (hamile ve emziren kadınlar gibi) bu oranın 1500 ile 2000 IU arasına çıkarılabileceğini dile getiriyor.

Hamilelikte D vitamini kullanımı ayrı önem kazanırken, Amerikan Jinekologlar ve Doğum Uzmanları Koleji ise bu konuda tavsiye yapmadan önce daha fazla güvenlik araştırması yapılması gerektiğini savunmakta.

Aslında bu noktada oldukça farklı görüşler var fakat gebelikte D vitamini faydaları konusunda herkes ortak kanıda diyebiliriz. Dolayısıyla tavsiyemiz, anne olmaya hazırlanırken ne kadar vitamin alacağınız konusunda mutlaka doktorunuza danışmanız ve söylediklerini yerine getirmenizdir.

D Vitamini İçeren Gıdalar
Balıktaki karaciğer yağı, yağlı balıklar ve yumurtalar en çok D vitamini içeren gıdalar olarak bilinmektedir. Fakat aynı zamanda pek çok gıdada da doğal olarak D vitamini bulunmaktadır. Yani bir çok yiyecekte bu önemli vitamini bulmanız mümkün.

Fakat gıda satın alırken de mutlaka etiketlerinizi kontrol etmenizi öneririz. Bazı peynirler, yoğurtlar ve tahıl ürünleri D vitamini yönünden zenginleştirilmişken, kimisinde ise bu vitamin bulunmamaktadır. Dolayısıyla kontrolü elden bırakmayın.

İşte bazı en iyi D vitamini kaynakları;
Yaklaşık 28 gr somon: 465 IU (11.6 mcg)
Yaklaşık 28 gr uskumru: 211 IU (5.3 mcg)
Yaklaşık 28 gr sardunya: 164 IU (5.3 mcg)
70-80 gr kadar portakal suyu: 100 IU (2.5 mcg)
70-80 gr kadar az yağlı, D vitamini yönünden zenginleştirilmiş süt: 98 IU (2.5 mcg)
1 kase D vitamini yönünden zengin tahıl ürünü: 40-50 IU (1 – 1.3 mcg)
Bir büyük yumurtanın sarısı: 37 IU (0.9 mcg)

D Vitamini Takviyesi Alınmalı mı?
Gebelikte D vitamini faydaları son derece genişken, kimi durumlarda takviye olarak da almanız gerekebilir. Birçok doğum öncesi vitaminde sadece 400 IU – 10 mcg oranında D vitamini bulunurken, sadece yemeklerden yeteri kadar vitamin almak mümkün olmayabilir.

Cilt, D vitamini üretmek için güneş ışınlarını kullanırken, bu konuda bazı uzmanlar güneşe maruz kalmayı sınırlandırmayı, bazıları da önlem almayı tavsiye ediyor. Her ne kadar güneş bir D vitamini kaynağı olarak görülse de, içerdiği ultra viyole ışınlar sebebiyle hamile kadınların cildinde pigment değişimlerine ve cilt lekelelerine, kararmalarına sebep olabiliyor. Dolayısıyla pek çok doktor da güneşe maruz kalırken anne adaylarının kendilerini korumalarını ve D vitaminini de yiyecek ya da takviyelerden almalarını öneriyor.

İlginizi çekebilir: Hamilelikte Güneşlenme Zararlı mıdır?
Kimlerde D Vitamini Eksikliği Görülür?
Eğer şu aşağıdaki durumların bir veya birden fazlasına sahipseniz D vitamini eksikliği yaşıyor olabilirsiniz ve ekstra takviyelere ihtiyaç duyabilirsiniz;

Güney Asya, Afrika, Karayipler ve Orta Doğu kökenli insanlarda ten rengiyle de bağlantılı olarak D vitamini eksikliği görülür.
Çok fazla güneş ışığına maruz kalmayanlarda da eksiklik yaşanır. Örneğin dışarıdayken kendinizi bugüne kadar devamlı koruduysanız veya hep güneş gözlüğü taktıysanız d vitamini eksikliği yaşayabilirsmiz.
Yağlı balıklar, yumurta, et ya da kahvaltılık tahıllar gibi D vitamini yönünden zengin yiyeceklerden yeteri kadar tüketmediyseniz.
Vücut kütle indeksiniz 30 ya da yukarısındaysa da D vitamini eksikliği görülmesi olasıdır.

28 Kasım 2018