Kale Park Hastanesi

Check-Up

Check Up Nedir?
Check up, henüz şikayete neden olmamış hastalıkların veya hastalık risklerinin erken dönemde saptanması için yapılan genel sağlık kontrolüdür. Kişilerde belirti vermeden başlayan rahatsızlıkların, henüz erken aşamada iken saptanması amacıyla yapılan muayene ve tetkikleri kapsar. Hastalıklar ortaya çıkmadan gerekli önlemler alarak kişilerin sağlıklı kalması amaçlanır. Ayıca düzeni yaptırılan check up bazı hastalıkların, özellikle de bazı kanser türlerinin erken teşhis edilmesine de olanak sağlar. Dünya Sağlık Örgütü meme ve serviks (rahim ağzı) kanseri için tarama önermektedir. Bu nedenle cinsel olarak aktif bayanların düzenli mamografi yaptırmalarının yanı sıra rahim ağzı kanseri taraması için düzenli pap smear yaptırmak için yıllık kadın-doğum muayenesinden de geçmelerini öneriyoruz. Ayrıca akciğer, karaciğer , pankreas kanseri gibi bazı kanser türlerinde erken tanı söz konusu olmadığı için yapılan testleriniz normal olsa bile ilerleyen zamanlarda şikayetiniz olduğunda beklemeden doktora başvurunuz. Prostat kanseri taraması için kullandığımız total PSA testi dışındaki kanser belirteçleri kanser tanısından ziyade mevcut olan kanserlerin takibinde faydalıdır.

Erken teşhis hastalıklara bağlı istenmeyen etkileri azaltır, hayat kalitesini arttırır, hayat kurtarır.

Önemsiz olduğu düşünülen bir belirti önemli bir hastalığın habercisi olabilir. Bu nedenle şikayet olmasa da belirli aralıklarla doktora başvurarak genel sağlık kontrollerinden geçilmelidir. Check up yaptırmak sağlığımızı önemsemektir.

Check Up Programları Nelerdir ?
Check up programları yaşa, cinsiyete ve sağlık risklerine göre düzenlenmekte ve sürekli güncellenmektedir. Mevcut programlarımız;
• 40 yaş altı kadın
• 40 yaş üstü kadın
• 40 yaş üstü kadın ( Kardiyolojik testler ilaveli)
• 40 yaş altı erkek
• 40 yaş üstü erkek
• Standart

Check Up Programındaki Testlerin Özellikleri Nelerdir ?

Radyolojik Testler
Tüm Karın Ultrasonografisi: Karın içi organların (karaciğer, safra kesesi, safra yolları, pankreas, böbrek, mesane ,prostat,rahim, yumurtalık) değerlendirilmesinde kullanılan yardımcı bir yöntemdir. Yer kaplayan kitle,kist, taş vb. oluşumların saptanmasını sağlar.
Akciğer Grafisi: Bazıakciğer hastalıklarının ve göğüs bölgesinde yer alan iç organların değerlendirilmesinde kullanılır.
Mamografi ve Meme Utrasonografisi: Meme kanseri ve diğer meme hastalıkların tanısında kullanılır.
Tiroid Ultrasonografisi: Guatr varlığının tespit edilmesi, tiroid bezinin anotomik özelliklerinin belirlenmesi ve ameliyat sonrası tiroid bezindeki nüksleri görmek için yapılır.

Kardiyolojik Testler
EKO: Kalbin ultrasonografikdeğerlendirilmesini sağlar. Kalbin anatomik yapısının ve fonksiyonlarının değerlendirilmesinde kullanılır.
EKG: Vücuda yapıştırılan elektrotlarla grafiksel olarak kalbin elektirksel aktivitesini kaydetme yöntemidir. Kalp yetmezliği, kalp damarlarının hastalığı , ritm bozukluğu vb. durumların saptanmasında yardımcıdır.
Eforlu EKG: Belirti vermeyen veya müphem şikayetlere neden olan kalp damarlarının hastalıklarını değerlendirmede kullanılır.

Laboratuar İncelemeleri
Glukoz ( Açlık Kan Şekeri): Diyabet (şeker hastalığının) tanısında ve tedavinin takibinde kullanılır.
Total Kolesterol, LDL Kolesterol, HDL Kolesterol, Trigliserid: Kalp damar hastalıkları riskinin belirlenmesinde, ailesel veya kazanılmış kolesterol metabolizma bozukluklarının saptanmasında, diyet ve kolesterol tedavilerinin etkinliğini izlemede kullanılır.
Kan Sayımı (Hemogram): Anemi (kansızlık) ve bazı kan hastalıklarının tanısında, kandaki anormal değerlerle ilişkili diğer hastalıkların saptanmasında kullanılır.
Bun, Kreatinin: Böbrek hastalıklarının tanısında kullanılır.
Tam İdrar Tahlili: Böbrek ve idrar yolu hastalıkları konusunda bilgi verir.
Sedimantasyon/ CRP: İltihabi hastalıklar, bazı kanserler, aktif romatizmal hastalıkların saptanmasında kullanılan yardımcı testlerdir.
SGOT, SGPT, GGT: Karaciğer ve safra yolları hastalıkları konusunda bilgi verir.
Alkalen Fosfataz: Karaciğer,safra yolları ve bazı kemik hastalıklarının tanısında kullanılan bir testtir.
TSH: Hormonal dengesizlikle seyreden tiroid hastalıklarının teşhisinde ve tedavinin takibinde kullanılır.
Total PSA: Prostat bezinin büyümesi, iltihaplanması ve kanseri tanısında yardımcı bir testtir.
HBS Ag: B tipi sarılık (hepatit B) varlığını gösterir.
Anti HBs: B tipi sarılığa (hepatit B) karşı bağışıklık olup olmadığı konusunda bilgi verir.
AntiHCV: C tipi sarılığın (hepatit C) varlığı konusunda bilgi verir
Ürik Asit: Gut hastalığı tanısında ve protein metabolizmasının değerlendirilmesinde kullanılır.
Gaytada Gizli Kan (GGK): Sindirim sisteminin kanamayla seyreden hastalıklarının ve kanserlerinin erken tanısında kullanılır.

Check Up Nasıl Yapılır ?
Check up, aile hekimliği uzmanları tarafından yapılmaktadır. Kapsamlı fizik muayene ve tıbbi öykü alındıktan sonra check up programında yer alan testler yapılmakta ve sonuçlar değerlendirilmektedir. Değerlendirme sonucunda tedavi ve sağlık önerileri verilmektedir. Özel bir branşı ilgilendiren problemler tespit edildiğinde paket dışı olarak ilgili branş doktoru ile konsülte edilir.

Check Up Gelmeden Önce Yapılması Gerekenler Nelerdir ?
• Randevuya geleceğiniz günden bir gün önce saat 20:00 den sonra bir şey yemeyiniz. Su dışında bir şey içmeyiniz .
• Hamileyseniz ya da şüpheniz varsa işlem öncesi doktorunuzu mutlaka bildiriniz
• Daha önce yaptırmış olduğunuz tetkiklerinizi yanınızda getiriniz
• Kullanmakta olduğunuz ilaçların isimlerini ve dozajlarını yanınızda getiriniz.
• Check up’ın kadınlarda mensturasyon (adet) dönemi dışında yapılması önerilir.

Check Up programları hakkında bilgi ve randevu almak için: 0 322 515 91 91 – 0 322 516 17 67

4 Şubat 2016